Guziki herbowe, zamki i pałace Powiększ

Guziki herbowe, zamki i pałace. tom 3

Nowy

90,00 zł

brutto

Ksiązka formatu B5 w twardej szytej oprawie w pełnym kolorze, stron 265.
Nakładem "Wydawnictwa Uran" ukazała się książka "Guziki herbowe, zamki i pałace" opracowana w formie katalogu przez Zbigniewa Zajchowskiego z Elbląga, adresowana do wszystkich osób interesujących się historią Polski, heraldyką, szczególnie do kolekcjonerów. Może w niewielkim stopniu przyczynić się do ratowania od zapomnienia niewielkiego wycinka naszej historii materialnej.
Guziki są niewielkim elementem zbioru, za którymi nierzadko kryje się wielka historia. Bywa, że są traktowane z pewnym lekceważeniem jako coś mało istotnego, jednak po bliższym poznaniu, możemy inaczej spojrzeć i nabrać do nich szacunku.
Podczas 1 wojny światowej na wielu frontach tworzyło się Wojsko Polskie dające początek odradzającej się Polski. Zarówno Legiony Polskie w Galicji, Korpusy Wschodnie w Rosji, Armia Hallera we Francji czy oddziały ochotników w Ameryce miały mundury z guzikami, na których był polski orzeł, nasze godło państwowe. Guziki te były ważnym elementem munduru, były zapowiedzią niepodległej Polski, określały tożsamość żołnierzy. Wydana książka dotyczy guzików herbowych z liberii noszonych przez reprezentacyjną służbę na dworach magnackich i w domach szlacheckich, modnych przez cały XIX i 1 ćw. XX wieku.
Pomimo że opracowanie jest kontynuacją tomów 1 i 2, może służyć Czytelnikom jako odrębna, niezależna pozycja.
Książka przedstawia guziki z herbami rodzin posiadających majątki na terenie dawnej Rzeczypospolitej i w granicach dzisiejszej Polski. Uzupełnieniem są archiwalne ilustracje (głównie pocztówki) z zamkami, pałacami lub dworami, z których mogą pochodzić prezentowane guziki. Opracowanie jest wynikiem pionierskiej, niemal detektywistycznej pracy. Pierwszym etapem było rozpoznanie herbów, następnie ustalenie majątków będących w posiadaniu rodzin posługujących się tymi herbami. Przedstawienie dwóch herbów małżeńskich ułatwiało identyfikację osób i umiejscowienie dóbr, skąd guziki pochodzą. Część materiału pozostaje jednak w sferze zagadek.
Guziki i pocztówki zostały udostępnione z prywatnych kolekcji. Wiele z nich pochodzi z terenu dawnych Kresów m.in. z Wołynia, Podola, czy Inflant i te w większości zawdzięczamy białoruskim Kolekcjonerom. Całość zamyka rozdział będący pracą zbiorową, z opisami sygnatur na odwrocie guzików, występujących w całości tj. w trzech tomach. Sygnatury dotyczą producentów oraz zamawiających firm krawieckich. Informacje m.in. z ksiąg adresowych w przybliżeniu ułatwiają datowanie guzików.
Interesująca książka do której zachęcamy i polecamy ją Państwa uwadze, jest do nabycia w "Wydawnictwie Uran".

Akceptuję

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Wszystkie zasady ich używania wraz z informacjami o sposobie wyrażania i cofania zgody na używanie cookies, opisaliśmy w Polityce Prywatności. Korzystając z serwisu akceptujesz jej postanowienia.